Bramy garażowe uchylne to jedno z popularnych rozwiązań. Decydują się na nie zarówno deweloperzy, jak i indywidualni inwestorzy, którzy stają przed wyzwaniem budowy domu lub garażu wolnostojącego. Na jakiej zasadzie działa tego rodzaju brama garażowa?
Prosta i funkcjonalna konstrukcja
Przede wszystkim bramy garażowe uchylne to proste i funkcjonalne konstrukcje. Składają się z jednego skrzydła. Skrzydło wprowadzane jest ręcznie lub automatycznie w ruch wahadłowy i otwiera się w górę. Pozwala to na szybkie dostanie się do wnętrza garażu oraz wydostanie się z niego. Standardem rynkowym jest produkcja tego typu bram z wytrzymałych materiałów, które jednocześnie są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Najczęściej materiałem produkcyjnym są stal lub aluminium.
Dokładna zasada działania
W garażu montowane są dedykowane prowadnice, które znajdują się bezpośrednio pod stropem. To w nich odbywa się ruch wahadłowy uchylnego skrzydła. Tego typu montaż sprawia, że w trakcie użytkowania brama chowa się bezpośrednio we wnętrzu garażu (pod dachem). Obecnie na rynku znajdziesz zarówno bramy garażowe uchylne ręczne, jak i automatyczne sterowane pilotem. Te drugie są jeszcze wygodniejsze w eksploatacji i umożliwiają otwieranie garażu bez konieczności wychodzenia z auta. Dzięki temu zaoszczędzisz cenny czas i nie zmokniesz w trakcie opadów deszczu lub śniegu. Modele ręczne posiadają linki, które odpowiadają za przesuwanie skrzydła. Mogą również posiadać ryglowany zamek, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie.
Jakie zalety mają bramy uchylne?
Bramy garażowe uchylne mają szereg zalet. Wybierane są przez użytkowników przede wszystkim ze względu na bardzo prostą konstrukcję oraz niższe koszty w porównaniu z innymi dostępnymi rozwiązaniami. Są bardzo wygodne w eksploatacji oraz nie wymagają dużych nakładów pracy związanych z ich serwisem i pielęgnacją. To sprawia, że stały się racjonalnym wyborem zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych, garaży wolnostojących, jak i deweloperów.