Bramy garażowe uchylne są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań wśród właścicieli nieruchomości. Ich główną zaletą jest wygoda i łatwość obsługi, a także estetyka i możliwość wygodnego dostosowania do każdego typu elewacji. W zależności od preferencji można zdecydować się na bramy z napędem lub bez. Jeśli więc stoisz przed koniecznością zakupu bramy garażowej, koniecznie zapoznaj się z zasadami działania bramy uchylnej, by podjąć odpowiednią decyzję.
Jak działa brama garażowa uchylna?
Brama garażowa uchylna wyróżnia się prostą konstrukcją – składa się z jednego skrzydła, które otwiera się ruchem wahadłowym. Aby uzyskać połączenie lekkości i wytrzymałości, do jej wykonania stosuje się stal, aluminium bądź inne, równie wytrzymałe materiały. Skrzydło montowane jest na specjalnych prowadnicach umieszczanych pod stropem, co sprawia, że podczas otwarcia chowa się wewnątrz garażu.
Decydując się na bramę garażową uchylną, należy pamiętać o zachowaniu wolnej przestrzeni pod sufitem, by możliwy był montaż prowadnic, a także wydzieleniu przestrzeni przed budynkiem. Skrzydło bramy garażowej uchylając się do przodu, musi mieć zapewnioną przestrzeń minimum 1 metra od innych przeszkód.
Górna część bramy przesuwa się po prowadnicach, a dolna zatacza łuk. Skrzydło bramy ustawia się równolegle do sufitu.
Dodatkowe wyposażenie do bram garażowych uchylnych
Decydując się na zastosowanie bramy garażowej uchylnej, warto rozważyć montaż dodatkowych akcesoriów, które zwiększą komfort jej użytkowania. Wyposażenie bramy w automatykę umożliwi otwieranie bramy, bez konieczności wysiadania z samochodu. Z kolei dodatkowe zabezpieczenia sprawią, że brama