Od 25 lat dostawa, serwis, montaż
Warszawa i okolice

Napęd do bramy a pobór prądu – co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na bramę automatyczną?

Jeszcze do nie dawna wszystkie bramy wjazdowe musiały być otwierane ręcznie. Dziś nie jest to regułą, a to za sprawą nowoczesnych rozwiązań w postaci napędów do bram. Dzięki automatyzacji otwieranie i zamykanie bram stało się szybsze i mniej uciążliwe. Warto jednak pamiętać, że niesie ona za sobą pewne konsekwencje, które wpisują się w aspekt ekonomiczny i ekologiczny. Mowa przede wszystkim o poborze prądu charakteryzującym napędy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Pobór prądu w napędach do bram – ile może wynosić?

Głównym elementem każdego napędu do bramy jest silnik elektryczny o odpowiednio dobranych parametrach, pasujących do gabarytów samej bramy, ale też jej typu.

Podstawowym parametrem, na który zwraca się uwagę, jest oczywiście prąd, który jest stale potrzebny w trybie oczekiwania, ale jego całkowity pobór w czasie pracy może zależeć od wagi i oporu bramy, częstotliwości użytkowania, zastosowania dodatkowych funkcji i wielu innych czynników. Właśnie dlatego wybiera się napęd z silnikiem odpowiednim dla konkretnej bramy. Jeśli chodzi o pobór prądu, który najlepiej opisywać poprzez pobór mocy, gdyż jest od niego zależny, to w trybie oczekiwania dla  różnych silników osiąga on wartości do 7 W. Tak jest m.in. w przypadku popularnego silnika CAME VER600. Nowoczesne, energooszczędne napędy w trybie czuwania potrzebują mniej niż 1 W mocy. Maksymalny pobór w napędach sięga kilkuset W. Przykładowo silnik FAAC D700HS może pobierać maksymalnie 440 W.

Znaczenie poboru prądu przez napędy do bram

Im większy pobór prądu przez napęd, tym większy pobór mocy. Wraz z jego wzrostem zwiększa się z kolei koszt użytkowania bramy, gdyż wzrastają rachunki za energię elektryczną. Oczywiście nie są to ogromne zmiany, ale w dłuższym czasie mogą okazać się znaczące. Możliwe jest uniknięcie tego problemu lub jego zminimalizowanie poprzez zastosowanie wraz z napędami zaawansowanych systemów redukcji mocy w trybach oczekiwania oraz czujniki, które pozwolą na precyzyjne dostosowanie siły napędu do wagi i oporu bramy. 

Twoja brama i napęd zawsze będą w pełni sprawne i służyły latami. Świadczymy profesjonalne usługi serwisowe, przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne, regulacje i naprawy.

Zapewniamy wykwalifikowany zespół serwisantów, świadczących usługi najwyższej jakości …