Elementy szklane wiodą prym w najnowszych trendach architektonicznych. Szkło dodaje przestrzeni lekkości i nowoczesnego charakteru, nic więc dziwnego, że chętnie umieszcza się je już przy wejściu do budynku. Duże przeszklenia na drzwiach zewnętrznych stały się wręcz must-have wśród osób ceniących sobie modny design. Jednak pojawia się pytanie – czy takie drzwi są bezpieczne?
Mity i fakty na temat szkła w drzwiach wejściowych
Fakt: Odpowiednie szkło może być bezpieczne
Jeden z największych mitów związanych z przeszklonymi drzwiami głosi, że łatwo je uszkodzić. W rzeczywistości wytrzymałość szyby zależy od jej rodzaju oraz grubości. Stosowane w drzwiach szkło hartowane charakteryzuje wysoka odporność na uderzenia i wstrząsy. Nawet w przypadku pęknięcia nie rozpryskuje się na ostre kawałki, a jedynie kruszy w drobną miałkę.
Mit: Każde przeszklenie zwiększa ryzyko włamania
Chociaż duże powierzchnie szklane mogą wydawać się łatwym celem dla złodziei, stosując odpowiednie zabezpieczenia, można zminimalizować to zagrożenie. Dedykowane szyby antywłamaniowe czy też specjalne rolety i okiennice chronią wnętrze tak samo skutecznie jak solidne drzwi drewniane czy metalowe.
Fakt: Nowoczesne szkło doskonale tłumi hałas
Izolacyjność akustyczna to jedna z wielu zalet dużych przeszkleń. Rozwiązania wielowarstwowe z izolacją gazową między szybami w drzwiach wejściowych sprawiają, że nawet głośne zewnętrzne dźwięki nie przenikają do środka.
Mit: Przeszklone drzwi to brak prywatności
Istnieje przekonanie, że przeszklone drzwi do domu zupełnie eliminują prywatność jego mieszkańców. W rzeczywistości można skutecznie zabezpieczyć się przed wzrokiem ciekawskich, stosując półprzezroczyste albo mleczne szkło, a także nakładając na taflę dekoracyjną folię.
Fakty na temat bezpieczeństwa domowników
Zwolennicy drzwi bez przeszklenia argumentują, że stanowią one zagrożenie dla domowników, zwłaszcza dzieci. Istnieje ryzyko, że ktoś nieuważnie wpadnie na szybę lub nawet ją stłucze. Nie można całkowicie wykluczyć takiego scenariusza, ale możliwe jest zminimalizowanie niebezpieczeństwa.
Bezpieczne przeszklenia w drzwiach zewnętrznych
Producenci dbają o bezpieczeństwo instalowanych przeszkleń, stosując szkło hartowane. W razie jego stłuczenia nie powstają groźne, ostre odłamki. Co więcej, na powierzchni można nanieść specjalną folię ochronną, znacząco zwiększającą wytrzymałość tafli.
Kolejnym rozwiązaniem są tzw. przegrody poziome, czyli umieszczone na wysokości wzroku poprzeczne belki lub pręty, sygnalizujące obecność przeszklenia. Można również wykorzystać drobne, dekoracyjne przeszklenia rozłożone na różnych wysokościach.
Drzwi przeszklone – zalety i wady
Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy szkła w drzwiach wejściowych podnoszą różne argumenty. Z jednej strony duże przeszklenia to synonim nowoczesności, większa ilość światła we wnętrzu i ciekawy design. Z drugiej – pojawiają się obawy o bezpieczeństwo i prywatność domowników.
Prawda jednak leży po środku. Właściwie zaprojektowane i wykonane drzwi z przeszkleniem mogą być tak samo bezpieczne jak tradycyjne rozwiązania stolarskie.
Zdecydowanie ważniejsze od samego faktu zastosowania przeszkleń jest przemyślane ich rozmieszczenie w przestrzeni domu. To m.in. właściwe umiejscowienie drzwi, ich odpowiednie oznakowanie czy zastosowanie szyb bezpiecznych gwarantuje komfort użytkowania.
Dobierając produkt, najlepiej zdać się na ekspertów, którzy nie tylko pomogą ocenić parametry techniczne szkła, lecz także zaproponują optymalne rozwiązania pod względem wzornictwa i układu przestrzennego. Dzięki temu zyskamy reprezentacyjne, stylowe wejście do domu, które jednocześnie będzie spełniało wszelkie normy bezpieczeństwa.
FOT. WIŚNIOWSKI