Wymiana lub montaż bramy wjazdowej w obrębie własnej posesji wymaga odpowiedniego przygotowania formalno-prawnego. Chcąc dokonać jakichkolwiek zmian, należy starannie zapoznać się z przepisami prawa, aby uniknąć późniejszych konsekwencji, w tym związanych z samowolą budowlaną. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, dotyczące wymiany bramy wjazdowej, które pozwolą Ci przystąpić do tego zadania zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Ważne zgłoszenie wymiany
Planując wymianę lub przebudowę bramy wjazdowej, znajdującej się od strony drogi publicznej, konieczne jest dokonanie odpowiedniego zgłoszenia. Zawiadomienie z informacją o planowanych do przeprowadzenia prac budowlanych należy skierować do Starostwa Powiatowego odpowiedniego dla miejsca prowadzonych prac. Starostwo w terminie do 30 dni od wpłynięcia zgłoszenia może zgłosić uwagi, jeżeli jednak po upływie ww. czasu nie otrzymasz zawiadomienia, to znaczy, że zgłoszenie zostało zaakceptowane, a Ty możesz przystąpić do realizacji zaplanowanych działań.
Minimalna szerokość wjazdu
Obecnie obowiązujące przepisy nakazują zachowanie minimalnej szerokości wjazdu, wynoszącej nie mniej niż 2,4 m światła bramy. Warto przy tym pamiętać, że przepisy nie regulują maksymalnej szerokości wjazdu. Jeżeli więc zależy Ci na utrzymaniu swobody wjazdu, możesz zdecydować się na znacznie szerszy wjazd. Szczególnie warto rozważyć tę możliwość w przypadku utrudnionego dostępu do posesji, np. z wąskiej ulicy.
Sposób otwierania bramy i dostępność
Bramy wjazdowe, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi, powinny otwierać się do środka, tak, by skrzydła bramy nie utrudniały korzystania z chodników. Co więcej, progi bram wjazdowych powinny spełniać kryteria dostępności, to znaczy, że powinny zapewniać swobodny dostęp również dla osób z niepełnosprawnością, poruszających się na wózku inwalidzkim. Dobierając bramę wjazdową, należy pamiętać, że długość skrzydła bramy rozwieranej nie może przekroczyć 3 m. Jeżeli więc planujesz zastosowanie szerszego wjazdu, wówczas warto zdecydować się na bramę dwuskrzydłową bądź jeżeli dysponujesz odpowiednią przestrzenią na działce, bramę przesuwną.